28

A NEKA életforma lett

2020. június 05, péntek 15:42 | Utánpótlás

Szerződést hosszabbított, így további két évig a Nemzeti Kézilabda Akadémia sikereiért dolgozik Hajdu János sportszakmai vezető. A számos válogatott és klubszinten elért sportsikerrel büszkélkedhető 67 éves európai mesteredző a NEKA 2013-as megalakulása óta Balatonbogláron dolgozik, és már tagja volt annak a tizenhárom fős stábnak, amely elindította az első évfolyamot.

– Mi változott a 2013-as megnyitó óta?

– Csak elfogultan tudok az akadémiáról beszélni, hiszen annak idején ketten kezdtük el Mocsai Lajossal. Egy évig csak terveztünk, szerveztünk, és azóta itt vagyok, mint egy őskövület. Emlékszem, az első felvételin mindössze öt-hat játékos ütötte meg azt a szintet, amire mi gondoltunk, ezért pótfelvételiket tartottunk, és végül, leküzdve a nehézségeket, harminc lánnyal vágtunk neki az első szezonunknak. Kétségbeesésünkben rögtön megnyertük a serdülőbajnokságot, majd bővült a szakmai stáb, bővültek a lehetőségek, a lányokat fiúk is követték, a tizennyolc korosztályos bajnoki cím pedig önmagáért beszél. Volt türelmünk, sokat dolgoztunk, és akkor is eredményesek tudtunk lenni, amikor még nem épült meg a mostani fantasztikus infrastruktúra. Nem volt egyszerű, Fodor Csengének például az Urányi-csarnok folyosóján tanítottam a beugrást. Jó erre visszaemlékezni, de ma már a tökéletes sportcsarnokot, a lakófalut, a rehabilitációs részleget, a munkatársakat és a vezetőket tekintve, Európában vagy akár a világon is egyedülállónak gondolom ezt az utánpótlásképző központot. Meseszerű ez a dolog, álmomban sem gondoltam, hogy ennyire tökéletes lesz.

– Rengeteg munkahelye volt már, számos csapatot irányított. Milyen változást hozott ebben az akadémia, mit kapott az elmúlt évek során?

– Elsősorban rengeteg szeretetet. Tudni kell, hogy egy akadémián minden más, ez egy külön világ. A gyerek tizennégy évesen jön hozzánk, összenő a társaival, velünk edzőkkel is, négy éven át törődünk velük, orvoshoz visszük őket, ha problémájuk van, meghallgatjuk, mert a szülők távol vannak. Ez nagy felelősség is, és úgy érzem, eddig kiérdemeltük a bizalmat, és a családok tudják, hogy nyugodt szívvel ránk bízhatják a fiatalokat. A munkatársakkal való közös munka is remekül alakult, eleinte a kölcsönös tiszteleten és megbecsülésen alapult, majd barátság lett belőle. Más egyéniségek vagyunk, ez pedig egy nagyon nagy érték, a gyerekek profitálnak ebből.

– Kezdetben edzőként irányította a NEKA csapatait, ma pedig sportszakmai vezetőként dolgozik, ez miben más?

– Ezt is szeretem, most ugyan több adminisztrációs feladatom van, videókat, szakanyagokat készítek. De természetesen továbbra is sokat vagyok a csarnokban, a kollégákkal konzultálunk egy-egy edzésen, mérkőzés után, de ha kell, beugrom meccselni is egy-egy játék erejéig. 

– Mekkora szerepe van abban, hogy a kezdetben fenntartásokkal kezelt akadémiát ma már elfogadják és az itt folyó munkát elismerik?

– Szerénytelenség nélkül állíthatom, hogy a szakmában eltöltött negyvennégy év alatt rengeteg barátot, ismerőst szereztem. Sokakat tanítottam, sokaknak az edzője voltam, mások nálam írták a szakedzőit, vagy tőlem vehették át a diplomát. Az biztos, hogy amerre mentem, vittem a NEKA jó hírét, de az igazi elismerést az eredményeinkkel vívtuk ki magunknak, azokkal nem lehet vitatkozni. Amikor az NB I-be feljut a csapatod, amikor bajnoki címeket nyersz, amikor az edző kollégák a válogatottakkal sikereket érnek el, az előtt fejet kell hajtani. Egyetértek a mondással: inkább száz irigyed legyen, mint egy sajnálkozó. Ez azt jelzi, hogy valamit jól csinálsz!

– Hogyan hatott a NEKA az életére?

– Én már Balatonbogláron élek évek óta, leköltöztem, nem turista vagyok, mindenki ismerősként üdvözöl. Természetesen ehhez kell a jó családi háttér, egy megértő feleség, aki a negyvenöt év alatt már hozzászokott a távolban végzett munkáimhoz. Ez életforma lett, jól érzem itt magam, és amíg tudok adni, addig nem változtatok.

Galéria

< vissza