11

Az Akadémiáról

A Nemzeti Kézilabda Akadémia hosszú, éveken át tartó előkészítő munka után 2013. július 28-án kezdte meg munkáját Balatonbogláron. Az akadémia létrehozásának ötlete prof. dr. h. c. Mocsai Lajos nevéhez fűződik, aki a sportág iránti elkötelezettségéből kiindulva egy szisztematikusan felépített, a sporttudományokat is csatasorba állító képzési rendszert vizionált. A sporttudományos és szakmai főigazgató elképzelése szerint az akadémián folyó munkát három pillérre – a nemzetközi sporttudományos alapokon nyugvó szakmai munkára, a legmagasabb szintű versenyeztetésre és a személyiségfejlesztésre – helyezték az oktató-nevelő munkában részt vevő szakemberek.
Az intézmény megfelel annak a kritériumrendszernek, melynek alapján akadémiai képzésről beszélhetünk. Ennek a rendszernek összetevői mindenekelőtt a bentlakás lehetősége, a munkára szánható idő kellő mennyisége, az iskola előtti és utáni edzésprogramok tervszerű felépítése, a magas szintű versenyeztetés, amely komoly személyiségfejlesztéssel párosul. A csapatsportok területén működő akadémiák esetében, így a NEKA-n is az egyéni képzéstervnek és a kidolgozott korosztályos edzésterveknek vertikálisan kell kapcsolódniuk egymáshoz, amelyet megbízható oktatási és képzési anyagban rögzítenek a szakemberek.
Az évek során nem csupán a felkészítés módszertana vált egyre kifinomultabbá, hanem az akadémia infrastruktúrája is sokat fejlődött. Ma a NEKA komplexuma magában foglal egy minden igényt kielégítő, modern sportcsarnokot, a Diagnosztikai Központot, illetve egy, közvetlenül a Balaton partján fekvő lakófalut. Itt találhatók a kollégiumi épületek, a saját konyhával működő étterem, a konferencia- és rehabilitációs épület, illetve a rekreációs részleg. Ez az infrastruktúra tette lehetővé, hogy a NEKA kibővítse az utánpótlás-nevelésre fókuszáló tevékenységi körét, és fogadhasson hazai és külföldi csapatokat, válogatottakat is, akik felkészülésük helyszínéül választották Balatonboglárt.
2021-től a NEKA három női NB I-es idényben szerepeltetett csapatot, férfi NB I-es együttesünk pedig 2022-től sorozatban a negyedik szezonban bizonyíthat.
A kizárólag magyar fiatalokat foglalkoztató együttesünkben megfelelő játékidőt töltenek a pályán tehetségeink, akik fejlődnek, rutint szereznek, ez a legfontosabb az utánpótláskorból a felnőttkorba való átmenet áthidalása és a beválás szempontjából.
A fókusz emellett természetesen az akadémiai munkán van: fiú- és leánynövendékeink a serdülő és az ifjúsági bajnokságokban versenyeznek, de indítunk csapatokat fiatalokkal a felnőtt NB II-es bajnokságban is.A hazai és külföldi első osztályú klubokban 70-80 korábbi játékosunk bizonyíthat.
Növendékeink rendszeresen szerepet kapnak a különböző korosztályos válogatottakban, és 2019 végén felnőtt világbajnokságon is debütált az első NEKA-n nevelkedett játékos, Vámos Petra személyében. A felnőtt válogatott jelenlegi keretében jelenlegi és korábbi játékosaink közül Krakovszki Bence, Krakovszki Zsolt, Ilic Zoran, Palasics Kristóf, valamint Albek Anna, Vámos Petra, Pásztor Noémi és Juhász Gréta szerepel.A NEKA filozófiája szerint játéklehetőséget biztosítunk a fiatal magyar tehetségeknek, minőségi játékidő biztosításával hozzájárulunk a fejlődésükhöz, így NB I-es rutinnal kerülnek át a klubokhoz, segítve ezzel a hazai kézilabdasport fejlődését.

Neveljük közösen
a jövő sportolóit,
építsünk szívből
jövőt!

KÜLDETÉS

A Nemzeti Kézilabda Akadémia hazánkban vezető szerepet kíván betölteni az utánpótlás-nevelésben, és célja az átgondolt, szinergiákra épülő képzési struktúrák alkalmazása. Ehhez szükséges a nemzeti sajátosságaink megértése, a kor modern vívmányainak integrálása és a jövő generáció e szellemben történő felkészítése, képzése.
Talán a világon is egyedülálló a koncepció lényege, mely szerint a kiválasztástól a képzésen át, a fejlődés nyomon követésével, a stratégiai és technológiai rendszerek alkalmazásáig a minőségi képzés folyamata a fő cél. Mindezekkel egy időben a versenyeztetési aktivitás és eredményesség jelentik fejlesztési koncepciónk alappilléreit. A szülők támogató hozzáállása, kiemelkedő képességű edzőink, munkatársaink együttműködése, a fiatalok célirányos áldozatvállalása, töretlen motivációja tette lehetővé, hogy a fejlődés a vártnál gyorsabban valósult meg az elmúlt évek során.
Kiemelten fontos számunkra az iskolai felkészüléshez szükséges szakmai és technikai feltételek biztosítása is, beleértve a tehetséges tanulókkal vagy éppen a segítségre szorulókkal történő foglalkozást. Nem hagyjuk, hogy háttérbe szoruljon az általános műveltség fejlesztése, a szabadidő hasznos eltöltésére való ösztönzés, valamint a kézilabdasport utánpótlásának kiművelése.