25

Az edzői munka állandó kihívásai

2020. február 21, péntek 08:00 | Oktatás, képzés

Rangos nyitóelőadása lesz a március 2-ai szakmai napnak Balatonbogláron: prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora beszél az edzői munka kihívásairól. A NEKA alapítóját, sporttudományos és szakmai főigazgatóját arról kérdeztük, mennyiben illeszkedik az akadémia profiljába az edzőknek szóló továbbképzés.

–     Eredendően a Nemzeti Kézilabda Akadémia az utánpótlásképzésre jött létre, de immár a második szakmai napot tartja a hazai edzőtársadalomnak. Miként illeszkedik egymáshoz ez a két profil?

–     Valóban az volt az eredeti célkitűzés, hogy olyan sportszakmai feltételrendszert hozzunk létre, amely lehetővé teszi a magas szintű tehetséggondozást. Olyan képzési tereket alakítottunk ki, amelyek minden irányból segítik a gyerekek fejlődését. Fontos azonban tudni, hogy megváltoztak a tanulási szokások az elmúlt időszakban, ehhez pedig a környezet által támogatott rendszert kell létrehozni. De nemcsak ez változott, hanem az edzőkkel szembeni elvárások is. Annak idején az is célunk volt, hogy a NEKA a magyar edzőképzés szakmai központjaként is működjön, így azt gondolom, ezek az irányok tökéletesen megférnek egymás mellett.

–     Milyen változásokkal kell szembenézzenek az edzők?

–     Korábban európai szinten is kimunkált képzési rendszerből kerültek ki a szakembereink, de miután sok minden változik és átalakul, így, ha nem követjük a szakmán belüli tendenciákat, nincs meg a megfelelő tudományos háttér, akkor hátrányba kerülünk. Régebben az egyéni intuíciók sora, az erős személyiség kulcsa lehetett a sikernek, ma ez már nem elég. A világ utolért minket, sőt, bizonyos tekintetben le is hagyott. De nem az edzőképzésben lettek jobbak az ellenfelek, hanem óriási sporttudományos hátteret építettek ki. Mit tudunk mi adni itt a NEKA-n a magyar edzőknek? Azt, hogy ezt a sporttudományos hátteret elérhetővé tesszük számukra.

„Régebben az egyéni intuíciók sora, az erős személyiség kulcsa lehetett a sikernek, ma ez már nem elég.”

–     Egy olyan szakmai nap, amire a NEKA most készül, szólhat egyformán az élvonal és az alsóbb osztályok szakembereihez?

–     Azt gondolom, el kell juttatni a különböző szintekre a tudást, erre jók az olyan konkrét elemzések, mint például a stratégiai elemzések vagy a pozícióprofilok kialakítása. A kézilabda egy kétpólusú küzdő sportjáték. Aki nem tud küzdeni, az eredménytelen marad, és ez minden szintre igaz. A szakmai nappal viszont lehetőséget nyújtunk a visszakövetkeztetésekre, és arra, hogy egyértelművé váljék az egymásra épülés fontossága.

–     Kiket szeretne megszólítani az előadásával?

–     Az edzői pálya szerintem a világ egyik legszebb és egyben legnehezebb foglalkozása. Tisztában kell lenni azzal, hogy milyen tulajdonságokkal és képességekkel kell rendelkezniük ahhoz, hogy ezt a felelősségteljes munkát el tudják látni. Ezek függetlenek attól, hogy ki milyen bajnokságban vezeti a csapatát. Szeretném, ha a hallgatóság tagjai elgondolkodnának azon, miként tudnak közösséget teremteni és fenntartani, hogyan bánnak az egóval, és meg tudják-e valósítani a munkájukban a szellem-erő-erkölcs sok mindent meghatározó összhangját.

 

< vissza