25

Az elvégzett munka visszaköszön

2020. december 23, szerda 12:31 | Utánpótlás

A NEKA női csapatai az őszi szezonban folyamatosan léptek előre, és fontos mérkőzéseket nyertek meg. Hajdu János az akadémia sportszakmai vezetőjeként, egyben a női szakág vezetőjeként értékelte a 2020-as évet, érintve a COVID-helyzet nehézségeit, a játékosok fejlődését és a Boglári Akadémia-SZISE NB I-es teljesítményét.

Mozgalmas és különleges volt a 2020-as év, amelyre nehéz volt felkészülni, és szakmai szempontból is sok feladatot adott mindenkinek.

– Hasonló helyzet nemcsak az én életemben, de a világon sem volt eddig, ez mindenkinek új volt. Az összegzéshez mindenképpen ketté kell bontanunk ezt az évet. Egyfelől értékelni kell a 2019–2020-as szezon eredményeit, másrészt a jelenlegi idényre való felkészülésről, illetve a decemberig lejátszott mérkőzésekről kell beszélnünk. Tavasszal az NB I/B-s csapatunk az első helyen állt, és nagy valószínűséggel alanyi jogon kiharcolta volna az élvonalba való feljutást, míg az ifjúsági és serdülő csapatunk rájátszást érő pozícióban volt, tehát a bajnoki érmek közelében voltunk.

– A tavaszi leállás és az otthon végzett edzések mekkora nehézséget okoztak, mik voltak a tapasztalatok?

– Alkalmazkodtunk a helyzethez, nem álltunk meg, a gyerekek otthon is nagyon lelkiismeretesen végezték az előírt feladatokat. Főként kondicionális és erőnléti munka folyt, így bizonyos területeken nemhogy lemaradás nem volt, hanem fejlődtek, ezt a visszatéréskor végzett felmérések igazolták is. Edzői szempontból is voltak pozitívumok, sokszor 8-12 órát dolgoztunk, sportszakmai vezetőként nagyon sok szakmai anyagot készítettünk, amelyek hosszú távon nagy segítséget nyújthatnak a NEKA munkájában. A kollégákkal rengeteget beszéltünk, egyéni edzésterveket állítottunk össze a játékosoknak, melyeket a digitális eszközök segítségével pontosan kontrolláltunk, az edzők és erőnléti edzők állandó visszajelzéseket kaptak a gyerekektől.

– A technikai és taktikai képzés mellett mentálisan hogyan lehetett ezek után ráhangolódni az őszi szezonra?

– Az, hogy eredmény nélkül zárultak le a bajnokságok, csak elszántabbá tett mindenkit, és a hetekig tartó karantén után még motiváltabban vártuk a nyári felkészülést. Ezt idén hamarabb kezdtük el az eddigi menetrendhez képest, és a terheléses szakaszok mellett a játékosok pihenésére is komoly figyelmet fordítottunk a COVID-helyzet miatt. A versenyeztetési filozófiánk, amely a NEKA képzési rendszerének komoly része, változatlan maradt erre az idényre is: a fiatalokat felfelé versenyeztetve igyekszünk a fejlődésüket biztosítani. Valamennyi csapatunk az élmezőnyben várja a januári folytatást, és bár nehéz volt az ősz, de a gyerekeket körülvevő közeg hatalmas támogatást nyújtott. Az akadémia egészségügyi stábja, a kollégiumi munkatársak és valamennyi kolléga teljes odaadással, önfeláldozással tette a dolgát és segítette a munkát. Alapvetően szakmailag nem látom olyan tragikusnak az évközi leállásokat, mi hiszünk abban, hogy az a rengeteg elvégzett munka visszaköszön. Nem érzek visszaesést, sőt látva a gyerekek elképesztő fejlődését valamennyi csapatban, el sem tudom képzelni, mi lett volna, ha egész évben dolgozhatunk.

– Komoly mérföldkő volt, hogy a Szent István SE-vel kötött megállapodás értelmében a női K&H kézilabdaliga újoncaként indulhatott a Boglári Akadémia-SZISE, amely hat mérkőzés után a nyolcadik helyen áll. Sokan megkérdőjelezték a fiatalok helyét az élvonalban, mit mutatnak az eddigi teljesítmények?

– A Boglári Akadémia-SZISE kizárólag magyar fiatalokból álló csapata gyakorlatilag önálló egység lett és szinte kiszakadt a NEKA kötelékéből. Természetesen sok szálon van kötődés, hiszen a korábbi NB I/B-s csapatunk tizennyolc játékosa igazolt át és szerepel most az élvonalban, ráadásul három játékos visszajátszhat a jelenlegi NB I/B-s együttesbe. Azt gondolom, hogy bár a bajnokság vége még messze van, ez a csapat már most bebizonyította, hogy NB I-es erőt képvisel. Az már évek óta szinte törvényszerűség, hogy a junior válogatottban játszó női sportolók élvonalbeli szinten képesek kézilabdázni, ez most is látszott. Jól képzett, jó játékosokból álló, kiváló szakmai stábbal dolgozó együttesről beszélhetünk. Ezek a tehetséges fiatalok minden egyes mérkőzéssel további rutint szereznek, és ami a legfontosabb, friss, energikus társaság, akik naponta több órát edzenek, így számukra komoly tanulási és fejlődési lehetőség ez a sorozat.

– Ilyen előzmények után milyen célokat lehet kitűzni a NEKA csapatai számára a 2020–2021-es szezonra?

– Nagyon remélem, hogy tavaszra már túl leszünk a vírus okozta nehézségeken, és semmi nem hátráltatja a szakmai munkát. Az ifjúsági és serdülő bajnokságban mindenképpen bajnoki érmeket szeretnénk nyerni, az NB I/B-ben az első négy hely egyikét céloztuk meg, az U14-es képzési csoport fiataljainak pedig, akik közül nyolcan bekerültek a serdülő válogatottba, igyekszünk megfelelő versenyeztetési lehetőséget biztosítani. Az Elit programban folyamatosan helyet kapnak NEKA-növendékek, ezentúl a legfontosabb, hogy a korosztályos válogatottakban minél több játékosunk bizonyítson és érjen el szép sikereket.

fotók: NEKA/Tompos Gábor

Galéria

< vissza