28

Edzői módszerek a sikeres utánpótlásért

2020. március 02, hétfő 20:27 | Oktatás, képzés

A második alkalommal megrendezett NEKA szakmai napra ezúttal is olyan témákkal készültek az előadók, melyek az edzőképzésben, illetve az utánpótlás-nevelésben is fontos szerepet játszanak. Az edzői munka kihívásai, a korosztályos válogatottakkal sikereket elérő szakmai stáb beszámolója, valamint az egyik legjobb női kézilabdázó, Anna Vjahireva játékának elemzése érdekes kérdéseket vetettek fel, amelyek a rendezvényt záró kerekasztal-beszélgetés során kerültek terítékre.

A szép számmal megjelent résztvevők között örömteli módon több olyan szakember volt, akiket az első szakmai napon is köszönthettünk. Az érdekes témák és informatív előadások ezúttal is felkeltették az ország számos klubjánál dolgozó szakemberek érdeklődését.

A Testnevelési Egyetem rektora, prof. dr. h. c. Mocsai Lajos „Az edzői munka kihívásai – A siker a részletekben rejlik” címmel megtartott prezentációja nyitotta a programot. Az elméleti ismeretanyagok mellett természetesen gyakorlati példák is alátámasztották a legsikeresebb magyar kézilabdaedző előadását, aki személyes tapasztalatait is megosztotta a hallgatókkal.

Napjaink egyik legképzettebb és legsokoldalúbb játékosa, Anna Viktorovna Vjahireva játékának elemzése is nagy tetszést aratott. A kiváló balkezes orosz játékos cselezéseit, pályán alkalmazott megoldásait bemutató videoanyag valóban sok érdekességgel szolgált. A NEKA női szakágának négy edzője – Hajdu János, Bohus Beáta, Siti Beáta és dr. Woth Péter – tizenegy mérkőzés anyagát rendszerezte. A Berta Sándor videoelemző által összeállított anyagból kiderült, mitől ilyen eredményes a Rosztov-Don és a válogatott kis termetű, ám annál képzettebb jobbátlövője.

Az ebédszünetet követően a magyar női ifjúsági válogatott szakmai stábja foglalta össze, mi vezetett az Európa-bajnoki címhez. Ifj. Kiss Szilárd szövetségi edző, Papp György edző és Szücs Martin erőnléti edző többek között a teammunka, a megfelelő kiválasztás fontosságát, valamint a sikeres erőnléti felkészítés és a jó időben hozott jó döntések jelentőségét emelte ki.

A világbajnoki 5. hellyel történelmi sikert elérő férfi ifjúsági válogatott szakemberei – Kárpáti Krisztián szövetségi edző, Pásztor István edző, Füstös János mérkőzéselemző és Lattenstein Dániel erőnléti edző – is az eredményesség legfontosabb összetevőit elemezték, különös tekintettel a keretre szabott taktika kidolgozására, a szélső és vonaljátékosok egyéni képzésére, a videoelemzések és az erőnléti munka fontosságára.

A rendezvényt záró kerekasztal-beszélgetés során az előadók, valamint Zsiga Gyula, a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatója válaszoltak a kérdésekre. Abban minden résztvevő egyetértett, hogy szükség van ilyen jellegű fórumokra, és a közös célok eléréséhez nélkülözhetetlen a párbeszéd és az információcsere.

fotók: Tompos Gábor

< vissza