29

Ezt az irányvonalat kell tartani

2020. december 22, kedd 09:00 | Utánpótlás

Valamennyi férficsapatunk az élmezőnyben zárta az őszi szezont, de az elmaradt meccsek miatt nem lehet messzemenő következtetéseket levonni az eddigi eredményekből. Sótonyi László, a NEKA férfi szakágának vezetője szerint igyekeztek alkalmazkodni a változó körülményekhez, és minden esetben a játékosok egészségének megőrzése volt a legfontosabb.

– Olyan új fogalmakkal kellett idén megismerkednünk, mint COVID-járvány, karantén, otthoni edzések, digitális oktatás vagy eredmény nélkül véget ért bajnokságok. Hogyan lehetett alkalmazkodni ehhez?

– Valamennyi kollégám nevében elmondhatom, hogy különleges évünk volt. Vannak komoly tapasztalattal bíró edzőink, de még az ő pályafutásuk során sem volt arra példa, hogy folyamatosan ennyi változással kellett szembenézni. Ezek a váratlan tényezők kívülről jöttek, tavasszal nem is tudtuk, mivel állunk szemben. Próbáltunk alkalmazkodni a helyzethez, de egyrészt a teljesítményben, a játékban, másrészt kondicionálisan, fizikálisan és mentálisan is nagyon nehéz volt még a játékosok szinten tartása is. Fontos megjegyezni, hogy az otthon végzett edzések a pályán elvégzett munkától, a meccsterheléstől nagyon messze vannak. Mi igyekeztünk ezt az időszakot túlélni, és a lehetőségekhez mérten az online felületeken dolgozni.

– Mennyiben változott a nyári felkészülés az előzőekhez képest?

– Májusban két hétre még visszatértünk a NEKA-ra, azok az edzések nagyon hasznosak voltak, a nyári felkészülést pedig hamarabb kezdtük el az eddig megszokotthoz képest. Az ősz ugyanakkor vegyes képet mutatott: vannak olyan csapataink, akik szinte hiánytalanul le tudták játszani a bajnoki meccseiket, míg másoknak mindössze négy-öt mérkőzésük volt. Ezek a hónapok is a bizonytalanság jegyében teltek, hétről hétre készültünk, de soha nem lehetett tudni, vajon pályára léphetünk-e, ami rányomta a bélyegét a sportolók motiváltságára, fizikai állapotára, technikai, taktikai képzésére is. Elmondható, hogy az egész szakág erősödött és előrelépett, de jó lett volna, ha minden fiatal megkapja azt a versenyeztetést, ami az ő korukban ideális lenne. A beteg és tünetes sportolóinkat vissza kellett hozni a megfelelő szintre, de minden esetben a játékosok egészségének megőrzése és a sérülések elkerülése volt a legfontosabb, erre próbáltunk vigyázni.

– A férfi NB I/B-ben, a serdülő és ifjúsági II. osztályban első, az ifjúsági I. osztályban második helyen áll a NEKA, az U16-os csapat harmadik az E-csoportban. Összességében milyen volt az őszi szezon?

– Messzemenő következtetéseket a számos elmaradt mérkőzés miatt nem lehet levonni, de látva a tendenciákat és ami felé haladunk, azt gondolom, jó úton járunk. A leállások sok esetben megtörték a folyamatokat, nehézséget jelentett, ha csütörtökön tudtuk meg, hogy szombaton mégsem játszunk, ráadásul a meccsállóképesség csak a meccseken szerezhető meg. Ha az NB I/B-s együttes edzett négy hétig, az nem volt ugyanaz, mintha lejátszhattuk volna a három bajnoki fordulót. Lehőcz Zoltán csapata két bajnokságban játszik, valamennyi őszi találkozóját megnyerve vezeti mindkét tabellát, és miután szinte nem maradt el meccse, reálisan lehet értékelni és dicsérni a fiúk menetelését.

– Remélve, hogy tavasszal nem kerülünk a tavalyihoz hasonló helyzetbe, mi számítana sikernek?

– A bajnokságokban a jelenlegi helyzet derűlátásra ad okot. Ezt az irányvonalat tartani kell, de a legfontosabb, hogy mindenki dolgozik, az év elején meghatározott prioritások mentén zajlik a munka, a gyerekek fejlődnek minden területen, ami jelzi, hogy jó minőségű munka van a teljesítmények mögött. A jövő év a bepótolandó meccsek miatt sűrű lesz, de tavasszal mindig erősebbek, összeszokottabbak vagyunk, és a fiatalokat nem féltem az erőltetett menettől. Bízom abban, hogy a sérülések elkerülnek minket és be tudjuk fejezni a bajnokságokat. Az eredményeken túl azért lényeges, hogy hány játékost tudunk kinevelni a válogatottaknak – egy utánpótlásképző akadémiának ez a legfontosabb értékmérője. 

fotók: NEKA/Tompos Gábor

Galéria

< vissza