23

Felkészülés az érettségire – kisebb-nagyobb nehézségekkel

2020. április 23, csütörtök 16:45 | Oktatás, képzés

Idén májusban tizenegy végzős NEKA-növendék készül érettségi vizsgát tenni. Ahogy az a gyerekek beszámolóiból kiderül, a járványhelyzet következtében hetek óta tartó távoktatás miatt többeknek nehézséget jelent az önálló tanulás, bár sok segítséget kapnak a pedagógusoktól és a kollégiumi nevelőtanároktól. A legtöbben pedig a történelem írásbelitől félnek.
Mindenki más helyzetben van, akad, aki könnyebben, más nehezebben alkalmazkodott a rendkívüli körülményekhez. Megkérdeztünk néhány NEKA-sportolót, miként boldogulnak otthon és hogyan készülnek az érettségire.
A diákoknak amellett, hogy a tanulmányi feladatokat és az edzéseket is el kell végezniük, egyéb kihívásoknak is meg kell felelniük. 
„Nem egyszerű a helyzetünk, mert itthon a tízéves öcsémmel is tanulok, és persze a saját feladataimra is koncentrálnom kell, ettől függetlenül hozzá lehet szokni mindenhez. Beosztom az időmet, mert a tanulás mellett az edzések is nagyon fontosak. Van egy napi rutinom, amit kialakítottam, így picit egyszerűbb a helyzet. Andrea nénivel (Élő Andrea, kollégiumi nevelőtanár – a szerk.) tartom a kapcsolatot, a NEKA I. lánycsapat anyagait küldöm el az aznapi órák témáiról, ő pedig segítő anyagokat küld hozzá nekünk, nagyon könnyedén megy vele a munka. Igyekszem a megmérettetésen a legjobb tudásom szerint teljesíteni” – mesélte el Magera Noémi, aki a Károli Gáspár Református Egyetem dietetika, valamint csecsemő- és kisgyermekgondozó szakára jelentkezett.
A kollégiumi élet az akadémistákat már fiatalon hozzászoktatja az önállósághoz, ez segítség lehet a mostani helyzetben is.
„Szerintem nem nehéz egyedül tanulni, ebből a szempontból sok minden nem is változott, hiszen nagyrészt önállóan készültünk eddig is. Az olyan tantárgyakat nehezebb megérteni, ahol szükség van magyarázásra, mint mondjuk egy matek, de a történelmet vagy a magyart egész könnyen meg lehet érteni. Schelhammer Gyula nevelőtanárunktól rendszeresen kapunk új információkat az érettségi lebonyolításáról, illetve az iskolai tanáraim is nagyon segítőkészek ebben a helyzetben. Én várom már, hogy megírjuk az érettségit, remélem nem hiába készültem eddig. Több egyetemet is megjelöltem, főként pénzügyi vonalon, de a TF is rajta van a listámon. Meglátjuk, a pontjaim mire lesznek elegek” – mondta el tapasztalatait Bognár Nándor. 
Szabó Nina a tavaszi szezont Kisvárdán töltötte az NB I-es csapat játékosaként, az iskolai tanulmányokat eddig is a távolból oldotta meg. Jelenleg balatonboglári otthonában készül az érettségire:
„Mint legtöbbünknek, eleinte nekem is nehézséget okozott az online oktatás, de most már úgy érzem, sikeresen veszem az akadályokat. A nővérem rengeteget segít, mivel ő a legeszesebb a családban, ráadásul szerencsémre ő is idén végez a középiskolában. Szívem szerint már nagyon szeretnék túl lenni rajta, mert a vírus miatt ez a vizsga még nagyobb stresszforrás. A legtöbbet a matematikával foglalkozom, mert ezt a tantárgyat szeretem a legjobban, a legnagyobb kihívást pedig a történelem jelenti, mivel sajnos nincs jó érzékem hozzá.”
A fiúk is elsősorban a „magolós” tantárgynak számító történelemtől tartanak a legjobban, Kepess János és Nagy Tibor mellett Kecskés Dániel számára is ez a kritikus pont.
„Kíváncsian várom, milyen lesz az érettségi, és bár a nővérem nagyon sokat segít, a tételek kidolgozásával jól állok, és Gyula bá’-tól (Schelhammer Gyula) sok anyagot kapok, mégis tartok tőle, és szeretnék minél hamarabb túl lenni rajta. A legtöbb tanulás a történelemhez kell, a szóbeli vizsgán jobban teljesítettem volna, de most, hogy írásban kell bizonyítanunk, erre készülnünk a legtöbbet” – nyilatkozta Kecskés Dániel. 
Papp Bertalan ugyanakkor a német érettségire készül leginkább, és nem örül annak, hogy távoktatásban kell elsajátítania a tananyagot. Számára egyértelműen nehezebb az otthoni tanulás:
„Én úgy gondolom, akármennyire is igyekszik mindenki, a tanáraink és mi diákok is, ez sajnos nem olyan eredményes, mint ha hagyományosan az iskolában lennénk. Próbálok minél több érettségi feladatot megoldani és ismételni, a nevelőtanáraink segítenek, feladatokat és segédanyagokat küldenek. Én személy szerint az emelt némettől tartok a legjobban. Szeretnék továbbtanulni, jelentkeztem több egyetemre is, ahol a kommunikáció szakot jelöltem meg.”
Vajer Blanka angolból már teljesítette az előrehozott érettségit, így egy tantárgyból kevesebb vizsga vár rá. Az emelt szintű történelem ugyanakkor számára sem lesz egyszerű:
„Az érettségi megváltozott rendszere – miszerint csak írásbeli lesz – vegyes érzelmeket váltott ki a vizsgázók körében, hiszen a szóbelivel lehet feltornázni a jegyeket. Személy szerint igyekszem ennek inkább a pozitív oldalát nézni, legalább előbb túlesünk rajta. Én történelemből készülök emelt szinten érettségizni, ezért a napjaim nagy részét az évszámok és az események részleteinek átismétlése, megtanulása tölti ki, természetesen az edzések mellett. Úgy érzem, még a matekon kell erősítenem a maradék időben, de mivel jogi egyetemekre jelentkeztem, remélem, május után háttérbe kerülhet a reál tudomány. Már tényleg a gimis évek végéhez értünk, és remélem, a NEKA-s éveit mindenkinek egy sikeres érettségi fogja koronázni.” 
< vissza