
2021. február 17, szerda 17:40 | Oktatás, képzés

Dr. Łukasz Trzaskoma az előadásában kiemelte, hogy változtatni kell a gondolkodásmódon, amit a közösségi médiában feltűnő emberek nagyon rossz irányba vittek.
– Nagyon fontos és felelősségteljes munka a miénk, hiszen a mi kezünkben van nagyon sok fiatal sorsa, pályafutása. Ha mi optimalizálni tudjuk a sportolók terhelését, akkor ezekből a gyerekekből lesznek a jövő válogatott sportolói, akik sikereket érhetnek el. A Nemzeti Kézilabda Akadémián az ország több kiváló szakembere dolgozik, dr. Rácz Leventét és Langmár Gergelyt régóta ismerem, biztos vagyok abban, hogy az ő nevük garancia a minőségi munkára.
A lengyel szakember hangsúlyozta, hogy bár eltérőek lehetnek a vélemények egy játékos tesztelésénél vagy rehabilitációjakor, mégis meg kell bízni egymásban, hiszen közös a cél.
– Természetesen az edzésterhelés, a rehabilitációs folyamatok, a sérülésmegelőzés vagy az egyéni képzés csak stábmunka révén tud megvalósulni, tehát a NEKA-n dolgozó edzők, erőnléti edzők, terapeuták, egészségügyi munkatársak, orvosok, humánkineziológusok és gyógytornászok együttműködésére szükség van.
Az utánpótlásképzés fontos eleme az egyénekre szabott terhelés, amely a csapatsportokban is elengedhetetlen.
– Hatalmas problémának gondolom, hogy a „nem kontakt” jellegű sérülések kilencven százaléka fizikai vagy mentális túlterheltségből adódik. Az edzéstervezés során éppen ezért az edzésminőség mellett az edzésmennyiségre, az egyénre szabott terhelésre, a mérésekre, a diagnosztikára és az optimalizált munkára kell helyezni a hangsúlyt. A rehabilitációs protokoll kialakításánál is szigorú előírásokat és időintervallumot kell meghatározni a visszasérülések elkerülése érdekében, szem előtt tartva a sportoló további pályafutását.