2023. október 01, vasárnap 16:00 | Felmérések
– Amikor az akadémisták visszatérnek a NEKA-ra, utána normál esetben van egy familiarizációs fázis, ami egy-két hétig tart és utána mérjük a játékosokat különböző tesztekkel, szűrés jelleggel – fogalmazott Langmár Gergely, a NEKA Sporttudományos és Egészségügyi csoportvezetője. A tesztek megmutatják az egyén aktuális állapotát, a terhelhetőségét, és az esetleges gyenge láncszemeiket, melyekkel esetleg a későbbiekben foglalkozni kell ahhoz, hogy ne sérüljenek meg és a beválásuk a lehető legmagasabb szintű legyen.
A nyári szünet alatt sem lazíthatnak végig a sportolók, hiszen egyéni terveket kell teljesíteniük.
– A személyre szabott programot az erőnléti, illetve a szakedzőktől kapják meg a sportolóink – tette hozzá Langmár Gergely. – Nyilván a pihenőidőszak a pihenésről szól, a felkészülési időszak viszont nem a beköltözéstől számítandó. A munka már hamarabb megkezdődik ezért az edzőink megkövetelik, hogy csinálják meg a feladatokat, nyilván azért akad kivétel.
Ha az adatok elemzése során eltérést látnak, akkor jön egy újabb fázis.
– A következő lépés attól függ, melyik független változó az, amiben az eltérést tapasztaltunk – hangsúlyozta a Sporttudományos és Egészségügyi csoportvezető. – Ha az egy negatív kórképet feltételez, akkor orvoshoz küldjük a sportolót, ha statikai mozgatórendszerbeli diszbalanszokat, akkor gyógytornászhoz, ha erőnlétben, állóképességben, gyorserőben, vagy bármi olyanban, ami a képességrendszer összetevője, akkor az erőnléti edzőhőknek jelezzük.
Langmár Gergelytől megtudtuk, éves szinten háromszor mérnek a módszertani központ és az összes akadémia által elfogadott tesztrendszert alkalmazva. – De a mi belső protokollunkkal napi szinten vizsgáljuk a játékosokat, illetve folyamatos szűrjük őket, s a NEKA más csoportjában dolgozó szakembereivel is együttműködünk, így gyakorlatilag folyamatosan nyomon követjük a kézilabdázóinkat.