19

Új tudományos szakember a NEKA-nál

2020. január 10, péntek 19:06 | Tudományos háttér

Kiváló szakember, a 33 esztendős Langmár Gergely segíti mostantól a NEKA sporttudományos és egészségügyi csoportjának munkáját. A Testnevelési Egyetemen végzett humánkineziológus tudományos munkatársként dolgozik a jövőben, a felmérések eredményeinek minél jobb gyakorlati alkalmazásáért.

Az akadémián működő – megfelelő orvosi háttérrel rendelkező – sporttudományos csoport munkatársaként kezdte el év elején a munkát Langmár Gergely.

„A sporttudományos területért felelős személy leszek, elsősorban a mérési metodikák, méréstechnológiák, a már meglévő adatok rendszerbe való beillesztése, adatelemzések és az edzők számára készített visszacsatolások kidolgozása, a NEKA-hoz köthető tudományos publikációk számának növelése lesz a feladatom. Miután elméleti és gyakorlati szakembernek is tartom magam, természetesen nemcsak az íróasztalnál, hanem a tényleges méréseknél is szeretnék részt venni” – foglalta össze a munkáját Langmár Gergely.

„A mai modern technológiák – amelyek a Nemzeti Kézilabda Akadémián is rendelkezésre állnak – olyan szinten vannak, hogy rengeteg adatot képesek mérni. Nekünk az a feladatunk, hogy ezekből kinyerjük azokat a kulcsváltozókat, amelyekre a gyakorlati képzés során szükség van és amelyekre hatni tudunk.”

Az élsportban, így a kézilabdázók esetében is fontos a játékosok teljesítményének vizsgálata.

„Fontos leszögezni, hogy a talentumot nem lehet vizsgálni, nincsenek technológiák arra, hogy ki az, aki a pályán jól olvassa a játékot, vagy jól elővételez. Ezzel szemben ma már mérni és optimalizálni tudjuk a sportolók terhelését, a pihenés-regenerációs arányt, képesek vagyunk a játékosok rizikótényezőit feltárni és abban a fejlesztési irányt megszabni. Tudjuk, miben kell fejleszteni egy fiatalt ahhoz, hogy profi sportolóvá váljon, ne legyen sérült és ne morzsolódjon le.

Úgy gondolom: a legdrágább utánpótláskorú játékos a nem bevált játékos. Ha van egy jó alany és megfelelő ingereket kap, akkor nagyobb eséllyel kerülheti el a sérüléseket és az ebből származó problémákat. Tehát nagyobb esélye van beválni. Amire hatni tudunk, amit optimalizálni tudunk, az a fizikális oldal. Egy megfelelő fizikumú, fiatal, tehetséges kézilabdázóból nagyon jó játékos lehet, aki nemzetközi színtéren is megállja a helyét.”

A sportág hazai bázisain egyre nagyobb szerepet kapnak a különböző mérések és adatgyűjtések.

„Azt látom, hogy fejlődik a sporttudományos terület, a felmérési protokollok standardizálása elkezdődött az utánpótlásban is, a mindennapi monitorozást és visszacsatolást illetően lehet még előrelépni.

Balatonbogláron minden feltétel adott a megfelelő sporttudományos munka elvégzéséhez. A Nemzeti Kézilabda Akadémia jó irányba halad mind az eszközpark, mind a szakemberek tekintetében. Jól összerakott, jól strukturált folyamatok, progresszíven fejlesztett rendszer, jó orvosi és tudományos háttér épült ki az elmúlt időben, ehhez igyekszem majd a magam területén hozzátenni a saját szakmai tudásomat” – nyilatkozta honlapunknak új munkatársunk.

Langmár Gergely 2010-benhumánkineziológusként végzett a Testnevelési Egyetemen, dolgozott az Országos Sportegészségügyi Intézet Teljesítménydiagnosztikai és Kutató Osztályán és a Testnevelési Egyetemen megvalósuló Integrált Labormenedzselési Koncepció társszerzőjeként. Tagja volt a nemzetközi oktatási, kutatási és sportszakmai kapcsolatfelvétel és együttműködés kialakítása céljából létrejött sportdiplomáciai delegációnak, melyet a Külügyminisztérium támogatásával Magyarország Kolumbiai Nagykövetsége, a Testnevelési Egyetem és a Kolumbiai Vidékfejlesztési Nonprofit Kft. alkotott. A Nemzeti Kézilabda Akadémián 2020. január 1-jén kezdte el a munkát.


 

< vissza