11

Világhírű tanulmány kutatóival működik együtt a NEKA

2024. augusztus 21, szerda 17:07 | Tudományos háttér

Jelentős felfedezés irányába halad a Testnevelési Egyetem dr. Sonkodi Balázs által vezetett kutatócsapata. Új elméletük szerint az izomláz oka elsősorban nem az izomban, hanem az idegben keresendő és ezt már több kísérlettel részlegesen is igazolták. Publikációs aktivitásuk komoly nemzetközi figyelemnek örvend, hiszen az izomláz okát 120 éve nem ismerjük. Most a hipotézisük további igazolásához a NEKA szakemberei által végzett vizsgálatok nyújthatnak segítséget.

A Testnevelési Egyetem és a Nemzeti Kézilabda Akadémia között évek óta jól működő kapcsolat újabb mérföldkőhöz érkezett, hiszen egy jelentős nemzetközi visszhangot kiváltó új izomláz elméletet igazolandó méréseket végeznek a NEKA szakemberei.

„Az együttműködés keretében mi adjuk az elméletet és dr. Rácz Levente, illetve Langmár Gergely által vezetett csoport koordinálja a méréseket. Mi már leközöltük ezt az új „idegláz” hipotézist, a Nemzeti Kézilabda Akadémia sporttudományos csoportja pedig a nemzetközi irodalomban legelfogadottabb, úgynevezett izomláz-kiváltó protokoll mentén végzi el a vizsgálatokat. Itt Balatonbogláron páratlan az infrastrukturális alap, kiváló a szakmai háttér, megvan a tudomány irányába a nyitottság, és nem utolsó sorban a sportolók ideális alanyok, akik tudatosan el tudják vinni magukat a határig, vagy egy kicsit azon is túl. Kíváncsiak vagyunk most arra, vajon az izomláz hogyan módosítja a testtartás kontrollját, a pulzusvariablitást (HRV) és a tudatot” – foglalta össze a kutatás lényegét dr. Sonkodi Balázs.

Ahogy Langmár Gergely, a NEKA Sporttudományos és Egészségügyi csoportvezetője elmondta, a tervek szerint két hét alatt lezajlik az adatfelvétel.

„A vizsgálati csoport tagjai – akiknél izomláz kiváltása a cél - ugyanazt a mozgást ugyanolyan sebességen végzik el a NEKA legkorszerűbb eszközeinek segítségével,  így az egyik vizsgálati csoportban erőkifejtés közben forszírozott nyújtást (excentrikus erőkifejtést) végeznek a sportolók, míg a másik csoportban koncentrikus az izom munkája. . A mért adatok kielemzése után az eredmények közös publikálását tervezzük.”

A magyar kutatók új izomláz elméletének jelentőségét mutatja, hogy a Real Madrid egyetemének (Universidad Europea de Madrid) kutatói is erre a hipotézisre alapozva álltak elő egy olyan igazoló eredménnyel tavaly októberben, hogy az izomlázat „gyógyítani” tudták. A spanyol szakemberek nagyon egyszerűen abból indultak ki, hogy ha az izomláz valóban idegi eredetű, akkor bizonyos neurodegeneratív betegségeknél hatásos rehabilitációs technikák alkalmazhatók az izomláz enyhítésére vagy megszüntetésére is.

< vissza